google-site-verification: google20fc4321e521cc1e.html
top of page

Yüzme Sporu Beslenme Prensipleri

 

Yüzme sporu günler, haftalar, aylar hatta yıllar gerektiren uzun süreçli bir antreman dizisi demektir. Yüzücüler uzun bir süreçte uzun mesafeler katedilen bazen de günde iki kere olmak üzere antremanlar sayesinde yarışlarda kendilerine gerekecek KUVVET ve DAYANIKLILIĞI kaznamayı amaçlarlar. Yüzücü beslenmesi prensibi de uzun süreli düşünülmesi gereken bir süreçtir. Günler, haftalar, aylar ve yıllar boyunca her antremandan önce ve sonra vücuda gereken yapı taşlarının devamlı konması ve adaptasyonun bu sayede oluşturulması gerekmektedir!

 

Yüzücülerin karbonhidrat hedefi:

Karbonhidrat gün boyunca ve özellikle de antreman zamanlamasına ve yoğunluğuna dikkat edilerek ayarlanmalı ve 3-10g/kg/gün civarında olmalıdır. Antremanlardan önce gereken enerji depolarının dolu olmasına dikkat edilmelidir.

 

Yüzücülerin protein hedefi:

Önemli antremanlar ve kara antremanlarından hemen sonra alınmak üzere 0.3g/kg.  Geri kalan günlük protein gereksinimlerini 3 porsiyona bölerek tamamlamak gerekiyor. Bu nedenle  sabah, öğlen ve akşam öğünlerinde muhakkak 25-30g protein bulundurmak gerekmekte. Bir yüzücü her öğün kendi avuç içi büyüklüğünde protein tüketirse gerekli miktarı karşılamış olur.

 

Yüzücüler iyi yapılandırılmış çeşitli doğal yiyeceklerle enerji, karbonhidrat, protein ve yağ  sağlayan bir beslenme planı uyguladıklarında vitamin ve mineral eksikliği oluşması beklenmez. Antreman olmayan zamanlarda, sakatlıktan dolayı antremanlara katılamadıklarında enerji gereksinimleri azalacağından bu doğrultuda düzenlemeler yapmalıdırlar.

 

Yarışma zamanında geri kazanım protokollerini uygulayarak tüm yarış günleri boyunca glikojen depolarını dolu tutmaya özen göstermelidirler.

bottom of page