google-site-verification: google20fc4321e521cc1e.html
top of page
7'den 70'e tenis beslenmesi danışmanlığı için SPOREL'e burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Çoğu sporda olduğu gibi tenis sporu da hem antremanlar hem de maç sırasında yüksek enerji harcamayı gerektiren bir spor. Enerjiyi de bize tabi ki yediklerimiz sağlıyor. Tenis hem aerobik (yani daha yavaş ve uzun süreli kullanabileceğimiz enerji) hem de hem de anaerobik (yani çabuk, 2 dakikadan az bir sürede kullanmamızı gerektiren enerji) enerji gerektiren bir spor. Tenis antremanlarnda sporcular 3-30 saniye süren hızlı koşular yaparlar. Tenis maçlarında ise sayıların çoğu 5-15 saniye aralığında sonlanır (Kovacs, 2004). Antreman süreleri 1-3 saat aralığında olabilir ve günde 2 kere tekrarlanabilir. Bazı antremanlarda kardiyo ve ağırlık çalışmaları yapılabilir.

 

Tenis turnuvaları da kaç tur, kategori ve dolayısı ile kaç gün oynadığınıza bağlı olarak enerji gereksinimleri gerektirir.

 

2015 Nisan ayında Türkiye’de ilk defa düzenlenen bir ATP turnuvasında Roger Federer’i İstanbul’da seyretme imkanı bulduk. 29 Nisan 2015 günü oynanan Federer – Nieminen maçında kaydetmiş olduğum Federer lehine sonuçlanan bir sayıyı sizlerle paylaşmak istedim. Sayı Nieminen’in servisi ile başlıyor. Servisi Federer karşıladıktan sonra sayı devam ederken ayak oyunlarına dikkat edin. Tenisin en önemli ve topla iyi buluşmanız ve istediğiniz vuruşları yapmanız için gereken hareketli ayaklar için çok güzel bir örnek. Sayı başlamasından bitişine kadar 15 saniye sürüyor. Bu süre içerisinde Federer 5 kez topla buluşuyor ancak topa vurmadığı zamanlarda da ayakları hiç durmuyor, her zaman topun geri geleceği yöne doğru gitmeye hazır hareketli bekliyor.

Antreman ve maç gereksinimlerine uygun bir sporcu beslenme planı tenisçilerin oyunlarını yüksek düzeylerde gerçekleştirmeleri, hareketli kalabilmeleri için gereken enerji kaynaklarına sahip olmalarını sağlayacaktır.

bottom of page