google-site-verification: google20fc4321e521cc1e.html
top of page

Türkiye'nin ilk Olimpik Sporcu Beslenme Uzmanı

Türkiye'nin İlk Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçu

Türkiye'nin ilk Bütüncül Sporcu Beslenme Uzmanı

SPOREL Felsefesi
Performans Beslenmesi, Uluslararasi Olimpiyat Komitesi (IOC), Medikal Komisyonu, Sağlıklı Yaşam ve Sporcu Beslenmesi öğretileri ve Bütüncül Sporcu Beslenme Uzmanlığı dogrultusunda, integratif, fonksiyonel, kanıta dayalı ve bilimsel bir protokole bağlı kalınarak uygulanan bir yöntemden oluşuyor. SPOREL BESLENME danışmanlıkları en son teknolojik donanımlar gözetiminde ve en yeni fonksiyonel testler ışığında danışmanlık hizmeti sunuyor.

 

"Herkes kendine yetecek kadar, ne ondan fazla ne de ondan az, yiyecek yer ve egzersiz yaparsa, o zaman en güvenli sağlık sistemini bulmuş oluruz"

-Hipokrat, M.Ö. 460. 

 

SPOREL BESLENME'nin logosu aktif bir bireyin tam ortasında dengeli bir şekilde duran bir dizi farklı yiyecek gurubu ve farklı spor dallarını simgeleyen renkli dairelerden oluşmuştur.

 

SPOREL BESLENME; hareketli yaşamak, yeterli, çeşitli ve dengeli beslenmek için neler yapmak gerektiğini anlatmak ve paylaşmak için kurulmuştur. Sporcu beslenmesine holistik (bütüncül) yaklaşır.

 

 • Kişiye ve spora özel performans beslenmesi,

 • Kişiye özel, sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme ilgili fonksiyonel tıp sağlık koçluğu hizmeti verir.

 

SPOREL BESLENME'nin prensibinde ilk etapta detaylı bir değerlendirme yapmak ve hedef belirlemek yatar. Değerlendirme sonuçlarına göre beslenme danışmanlığı sağlanır ve bu doğrultuda kişi 'kendine özel' beslenme planını oluşturur. Oluşturulan beslenme planı uygulamaya alındıktan sonra belirli aralıklarla takip edilir, tekrar değerlendirilir ve gerekirse üzerinde düzenlemeler yapılır. Beslenme danışmanlığı, oluşturulan beslenme planı takipleri ve tekrar değerlendirilerek yeniden düzenlemeler sonucunda;

 • yaşam tarzını iyileştirmek,

 • sağlıklı bir yaşam sürmek, 

 • vücut kompozisyonunda değişiklikler yapmak,

 • kilo vermek,

 • kendine güven kazanmak,

 • daha fit olmak,

 • sporda yüksek performans sağlamak mümkün olur. 

 

SPOREL BESLENME'nin prensibini bütüncül, integratif, fonksiyonel yaklaşımla, bireylerin yaşam tarzları, aktiviteleri ve vücut tiplerine uygun beslenme gereksinimlerini öğrenerek uygulamaları yatar. Kısıtlamalı beslenme tarzları ve dışarıdan dikte edilen beslenme planları hiç bir zaman kalıcı çözümler olmaz. Sağlıklı ve aktif yaşamak, sporda yüksek performans oluşturmak ancak bilinçli seçimler yaparak mümkündür!

 

İLK DEĞERLENDİRME
PERFORMANS DANIŞMANLIĞI
TEKRAR
DEĞERLENDİRME
SPOREL beslenme ne yapar?
 
Sporcu beslenmesinde yeni fikirler...Daha ağır değil, daha akıllı antreman!

Antremanlar spora özel adaptasyon sağlanması ve yüksek performans oluşturmak hedeflenerek yapılır. Antremanlar sonucunda hücrelerde oluşturulan genetik modulasyon BESLENME STRATEJİLERİ kullanılarak kalıcı hale getirilebilir. Spora özel beceriler ve vücut kompozisyonu bu sayede sağlanabilir. Unutmamak gerekir ki yiyecekler vücudumuza sadece kalori ve besin değil aynı zamanda METABOLİZMA ve GENLERİMİZİ hızlı bir biçimde değiştirebilen bilgiler de verir. 

 

Beslenme sporun önemli bir parçasıdır!

Kişiye ve spora özel beslenme sayesinde;

 • Antremandan optimum kazanç sağlanır,

 • Antreman, yarışma ve maç sonrası verimli geri kazanım oluşturulur,

 • Yapılan spora ideal vücut kompozisyonu oluşturma ve korumada yardımcı olur,

 • Sakatlanma riskini azaltır,

 • Yarışma veya maç gününe hazırlıklı olmanın psikolojik güvenini sağlar,

 • Yüksek PERFORMANS sürekliliğini destekler.

SPORCU BESLENMESİNE BÜTÜNCÜL YAKLAŞIM

Bütüncül yaklaşım, sporcuların kaç gram protein, kaç gram karbonhidrat yemesi gerektiği yaklaşımından çok daha fazlası anlamına gelir. Sporcuların sağlık ve performanslarına bütüncül yaklaşmak önemlidir. Optimum performans ancak beden-zihin-ruh bütünlüğüne odaklanarak gerçekleşebilir. Bu nedenle sporcuların hayat tarzları detaylı incelenir, sporcu her yönüyle tanınmaya çalışılır. Performans beslenmesinin eksenini sağlıklı beslenmek oluşturur. Performans beslenmesi desteği beden-zihin-ruh bütünlüğü önemi göz önüne alınarak gerçekleştirilir.
ButunculSporcuPerformans .jpg

Bir sporcunun 'optimum performans' sergileyebilmesi için yukarıdaki şemada belirtilmiş tüm biyolojik ve fizyolojik sistemlerin bir bütün olarak ele alınması performansa bütüncül yaklaşılması gereklidir. Bir sporcunun yaşı, hangi sporu yaptığı, antreman periyodizasyonu, antreman yoğunluğu, süresi, zamanlaması maç veya yarışmasının ne zaman gerçekleşeceği ve tüm bu yaşanımlardan vücut sistemlerinin nasıl etkilendiği, nelerin eksildiği, nelerin yerine tekrardan konması gerekliliği çok ama çok önemlidir. 

Tüm burada belirtilen sistemlere ancak 360 derecelik bir bakış açısıyla, spor performansına bütüncül yaklaşmakla mümkün olur. 

 • enerji sistemleri ve oksidatif stres oluşumları

 • metabolik reaksiyonlar sonucu oluşan toksinlerin eliminasyonu,

 • hormon ve nörotransmitter dengesi,

 • zihin ve ruh sağlığı,

 • bağışıklık sistemi ve enflamasyon dengesi,

 • sindirim sistemi sağlığı,

 • yapısal bütünlükler,

SPOREL, bu anlamda Türkiye'nin ilk 'Bütüncül Sporcu Beslenme Danışmanlığı' hizmetini başlatan kişidir. Bütüncül yaklaşım aynı zamanda sporcu beslenmesi temelindeki sağlıklı beslenme açığını kapatmayı da hedeflemektedir.

Bütüncül sporcu beslenmesinin ekseninde sağlıklı beslenme odaklı optimum sağlık bulunur. Vücudun tüm ihtiyaçları gerçek gıdalardan yola çıkarak fonksiyonel beslenme prensipleri kullanılarak karşılanmaya çalışılır. Gerçek gıdalar biyolojik ve fizyolojik sistemimize en doğru bilgileri vererek, genlerimizin optimum çalışmasını sağlarlar. Kişiye, yapılan spora ve antremana özel beslenme daha sonraki katmanı oluşturur. Herhangi bir besinin doğal yollardan karşılanamaması durumunda kaliteli destek ürünlerle tamamlanır. 

Bütüncül sporcu beslenmesi destek ürünlerin, hiç bir zaman gerçek gıdalardan oluşan sağlıklı bir beslenmenin yerini dolduramayacağını kabul eder. Destek ürün kullanımı klinik detaylar, performans detayları, biyomarkerlar ve yeni nesil fonksiyonel test bilgileriyle desteklenir.

İYİ BESLEN, HAREKETLEN!

Functional sports nutrition.png
my sports nutrition pyramid .jpg
bottom of page